Показано с 1 по 10 из 10

Хорошо Патент на іграшку в Україні

Зовсім необізнаний з багатьма юридичними аспектами життя та праці в Україні, зокрема права на інтелектуальну власність. Тому звертаюсь за порадою (а, можливо, й допомогою) до вас, фахівці.

Отож, існує винахід - іграшка-головоломка, тобто має місце технічний опис та креслення моделі та безпосередньо сам прототип іграшки, зроблений, проте, навіть не за технологією, вказаною у документації, а, так би мовити, з "підручного матеріалу".

Зрозуміло, щоб мати змогу запропонувати дану іграшку для виробництва, потрібно мати патент на неї, який, в свою, чергу можна отримати в Укрпатенті.

Питання:
    1. Наскільки висока ймовірність того, що, після подачі заявки на винахід в Укрпатент, її (заявку) не вкрадуть у тому ж таки Укрпатенті, а мені у патентуванні відмовлять, знайшовши купу можливих причин у відмові? Просто на одному з форумів довелось прочитати саме таку історію саме про Укрпатент.

2. Які існують гарантії того, що так само не вчинить або патентний повірений, або юристи, до яких я звернусь за допомогою у патентуванні?

3. Чи має сенс, до прикладу, хоча б попередньо нотаріально завірити усю документацію на винахід?

Можливо вам, як людям досвідченим, наведені запитання видадуться смішними, адже і сам розумію, що повних гарантій ні від кого очікувати не варто, але все ж маю надію отримати хоч якийсь раціональний коментар на мої емоційні думки.

2. ®

Відповідаю, як патентний повірений.

Цитата Сообщение от Vatanebe Посмотреть сообщение
    1. Наскільки висока ймовірність того, що, після подачі заявки на винахід в Укрпатент, її (заявку) не вкрадуть у тому ж таки Укрпатенті, а мені у патентуванні відмовлять, знайшовши купу можливих причин у відмові? Просто на одному з форумів довелось прочитати саме таку історію саме про Укрпатент.
    Це неможливо. Через Укрпатент проходять тисячі винаходів щороку. Вперше чую, щоб хто-небудь заявляв, що Укрпатент "вкрав" в кого-небудь що-небудь. Подумайте, що він робитиме із вкраденим? Видасть сам собі патент на своє ім'я? Дайте лінк на форум, де ви читали про таке.
    Відмовити у видачі патенту можуть. І відмовляють. Для цього існує купа причин: від невірно складених документів заявки до відсутності новизни у вашому технічному рішенні. У випадку незгоди із відмовою є механізм оскарження рішення Укрпатенту.

2. Які існують гарантії того, що так само не вчинить або патентний повірений, або юристи, до яких я звернусь за допомогою у патентуванні?
    Щодо юристів - не знаю. Вони, крім поодиноких рідкісних випадків, не займаються складанням заявок на винаходи, бо вони - юристи. Складання заявок - робота патентознавців і патентних повірених. Одним із головних її аспектів є конфіденційність отриманої від клієнта інформації. Порушення цієї вимоги плямує репутацію повіреного і може призвести до позбавлення свідоцтва патентного повіреного. Тому випадків того, що хтось із повірених щось "вкрав" у свого клієнта - нема. При звернені до повіреного підпишіть із ним договір, в якому повинен бути пункт про дотримання конфіденційності. Зі своїми клієнтами я так і роблю. Це і в їх інтересах, і в моїх.

Врешті решт, ви можете самостійно скласти заявку і підготувати всі необхідні документи. Це складно (особливо для тих, хто не має досвіду), але можливо.

3. Чи має сенс, до прикладу, хоча б попередньо нотаріально завірити усю документацію на винахід?
    Зробити таке можна, але де гарантії, що нотаріус не "вкраде" ваші ідеї?
    Можна зробити інакше: відправити самому собі листа із описом вашої розробки. Якщо листоноша не вкраде ваш лист , поштовий штемпель на конверті буде засвідчувати дату. Але таким чином можна довести лише те, що на якусь конкретну дату ви на кількох листах паперу щось написали, виклавши свої думки. Це може бути корисно для авторів літературних творів, які намагаються засвідчити своє авторство. Для засвідчення першості створення винаходу такий шлях не підходить, бо має значення дата подання заявки в патентне відомство (у нас воно зветься Укрпатентом), а не поштовий штемпель, чи печатка нотаріуса. Хто перший подав заявку в патентне відомство, той і буде вважатися першим винахідником. Згадайте історію про винайдення телефону Беллом, Греєм і Меуччі. Згадайте історію про відкриття X-променів (рентгенівських променів) Іваном Пулюєм і Вільгельмом-Конрадом Рентгеном.

Реєстр патентних повірених тут
    Сайт Укрпатента тут
    Последний раз редактировалось kefirek; 07.01.2010 в 12:05.

Дякую за відповідь. Думаю, Ви не здивуєтесь, що у мене виникло ще кілька запитань.

Цитата Сообщение от kefirek Посмотреть сообщение
    Відповідаю, як патентний повірений.

Це неможливо. Через Укрпатент проходять тисячі винаходів щороку. Вперше чую, щоб хто-небудь заявляв, що Укрпатент "вкрав" в кого-небудь що-небудь. Подумайте, що він робитиме із вкраденим? Видасть сам собі патент на своє ім'я? Дайте лінк на форум, де ви читали про таке.
    Відмовити у видачі патенту можуть. І відмовляють. Для цього існує купа причин: від невірно складених документів заявки до відсутності новизни у вашому технічному рішенні. У випадку незгоди із відмовою є механізм оскарження рішення Укрпатенту.

На жаль не зміг відшукати ту статтю, де я читав про зловживання Укрпатент. Не хочу проте, щоб Ви подумали, що я обманюю. Суть історії була у тому, що якийсь бувший військовий подав заявку на свій винахід (то був якийсь тип двигуна), у нього через кілька місяців одна із співробітниць Укрпатенту "попросила" сотню доларів, щоб "прискорити" процес. Він не дав. Потім, здається, вона ж "попросила" оформити даний винахід у співавторстві з якимось вченим. І на це винахідник не погодився. Зрештою йому відмовили, повернувш лише половину з тієї технологічної документації, яку він надав. Основні креслення так і не повернули. Оскільки у винахідника не було коштів, то він і не брався за оскарження даного рішення у суді.
    Можливо, все ж відшукаю пізніше лінк на дану статтю, щоб підтвердити мої слова, але, думаю, підгрунтя моїх побоювань Ви зрозуміли. Хоча, після Вашого коментаря усе вже не виглядає настільки критично. Можливо, це був скоріше виняток з правил.

Чи вірно я зрозумів, що ключову роль у патентуванні грає дата подання першої заявки? Навіть у випадку, якщо заявник отримає відмову і потім, виправивши усі спірні моменти в заявці (наскільки я розумію, така процедура передбачена?) подасть її повторно?

Окреме питання по самому винаходу: скажімо, певна деталь у моделі виготовляється з пластмаси. Саме так це і вказується у документації. Але цю саму деталь можна виготовити, наприклад, і з гуми, і з органічного скла. Чи потрібно усі можливі матеріали вказувати к описі моделі, як альтернативні? Адже, як я розумію, будь-хто в майбутньому, дещо змінивши, наприклад, формулу тієї таки пластмаси, з якої виготовляється частина виробу, може стверджувати, що це вже новий виріб, на який також можна отримати патент? Чи все ж головну роль тут відіграє сам принцип дії механізму? Нагадую, винахід - це іграшка-головоломка.

"...процедура патентования изобретения может длиться от 2 до 6 лет. Длительность патентования в соответствии с ускоренной процедурой составляет от 6 до 12 месяцев." - http://msp-patent.com.ua/podrobnee_ob/izobretenija/ - невже справді настільки довго? що передбачає "прискорена процедура" - додаткову оплату?

Чи можете Ви назвати приблизну суму, яку доведеться витратити на процес патентування, враховуючи усі витрати на збори Укрпатенту та послуги патентного повіреного (Наприклад, Ваші послуги)?

На жаль не зміг відшукати ту статтю, де я читав про зловживання Укрпатент. Не хочу проте, щоб Ви подумали, що я обманюю. Суть історії була у тому, що якийсь бувший військовий подав заявку на свій винахід (то був якийсь тип двигуна), у нього через кілька місяців одна із співробітниць Укрпатенту "попросила" сотню доларів, щоб "прискорити" процес. Він не дав. Потім, здається, вона ж "попросила" оформити даний винахід у співавторстві з якимось вченим. І на це винахідник не погодився. Зрештою йому відмовили, повернувш лише половину з тієї технологічної документації, яку він надав. Основні креслення так і не повернули. Оскільки у винахідника не було коштів, то він і не брався за оскарження даного рішення у суді.
    Що означає одна із співробітниць?
    Спілкування із Укрпатентом проходить у письмовому вигляді: вам надіслали запит (на ньому проставляється вихідний номер і штамп), ви на нього листом відповіли. Все офіційно. Іноді експерти телефонують, щоб з'ясувати деякі неважливі питання (описки, несуттєві помилки у описі). Телефонують вони із службових телефонів у робочий час. У відділах сидить по кілька осіб, тому я навіть не уявляю, як співробітник Укрпатента, телефонуючи із свого робочого місця у присутності колег, буде вимагати хабара.

Щодо технологічної документації.
    В Укрпатент не здають технологічну документацію взагалі. Туди здається заявка, що містить: заяву, опис винаходу, формулу винаходу, реферат винаходу, креслення на аркушах А-4. Все це здається у 3-х примірниках. Невже винахідник у 3-х примірниках робив все це "від руки" і в нього нічого не залишилось? Навіть копії? І ксероксом він скористатися не міг? Дивна якась історія.

А от щодо неповернення – це вірно. У разі відмови Укрпатент не повертає нічого, ні матеріали заявки, ні сплачені збори.

Чи вірно я зрозумів, що ключову роль у патентуванні грає дата подання першої заявки? Навіть у випадку, якщо заявник отримає відмову і потім, виправивши усі спірні моменти в заявці (наскільки я розумію, така процедура передбачена?) подасть її повторно?
    Так, ключову роль має дата подання заявки в Укрпатент. Усі спірні питання, які виникають у розгляді вирішуються так, як я вам описав вище: письмовий запит – письмова відповідь. Якщо буде отримана відмова, її можна оскаржити в апеляційній палаті Держдепартамента інтелектуальної власності, а потім ще і у судовому порядку.

Повторної подачі краще уникати, розв’язуючі спірні питання так, як описано абзацом вище.
    У разі повторної подачі вам, по-перше, доведеться знов сплачувати збір за подання заявки. По-друге, технічне рішення, що було подане вами у першій заявці на винахід стає відомим рівнем техніки (публікується у бюлетені), тому у новій заявці вам буде необхідно якось так змінити своє технічне рішення, щоб воно знов перевищувало цей рівень техніки (тобто створити новий винахід).
    І з корисною моделлю простіше. Її можна патентувати по кілька разів, додаючи щоразу будь-які нові ознаки (можливо навіть не дуже суттєві).

Окреме питання по самому винаходу: скажімо, певна деталь у моделі виготовляється з пластмаси. Саме так це і вказується у документації. Але цю саму деталь можна виготовити, наприклад, і з гуми, і з органічного скла. Чи потрібно усі можливі матеріали вказувати к описі моделі, як альтернативні? Адже, як я розумію, будь-хто в майбутньому, дещо змінивши, наприклад, формулу тієї таки пластмаси, з якої виготовляється частина виробу, може стверджувати, що це вже новий виріб, на який також можна отримати патент? Чи все ж головну роль тут відіграє сам принцип дії механізму?
    Краще не вказувати матеріал взагалі. Якщо хочете можете вказати в описі, чи в рефераті. У формулі винаходу - не раджу.

"...процедура патентования изобретения может длиться от 2 до 6 лет. Длительность патентования в соответствии с ускоренной процедурой составляет от 6 до 12 месяцев." - http://msp-patent.com.ua/podrobnee_ob/izobretenija/ - невже справді настільки довго? що передбачає "прискорена процедура" - додаткову оплату?
    В середньому процедура патентування винаходу триває 2 роки. При бажанні її можна затягнути: відповідати на запити експертизи "в останній день" (на відповідь надається два місяці), "в останній день" подати клопотання про проведення кваліфікаційної експертизи (його можна подати протягом трьох років після закінчення формальної експертизи).

Так, прискорення процедури передбачає сплату додаткових коштів.

Чи можете Ви назвати приблизну суму, яку доведеться витратити на процес патентування, враховуючи усі витрати на збори Укрпатенту та послуги патентного повіреного (Наприклад, Ваші послуги)?

Збори та мито:
    Подання заявки на винахід – 800 грн. (40 грн.)
    Проведення кваліфікаційної експертизи – 3000 грн. (150 грн.)
    Публікація про видачу патенту – 200 грн. (10 грн.)
    Мито за видачу – 17 грн.

Якщо заявка на винахід буде подана від імені винахідника, тоді існує пільга по сплаті зборів – вони зменшуються у 20 разів (суми вказані у дужках). Якщо буде подавати заявку від імені юридичної особи чи фізичної особи, яка не є винахідником, будете сплачувати по повній програмі.

Вартість послуг патентного повіреного щодо патентування винаходу може бути різною. Google вам на допомогу.
    До того ж у вас є реєстр патентних повірених, походіть по їх сайтам, зателефонуйте, запитайте, порівняйте. Свої розцінки я не буду публічно розголошувати на цьому форумі. Це вважатиметься рекламою.

Раджу почитати:
    Закон України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі"

Порядок сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності

Правила складання і подання заявки на винахід та заявки на корисну модель

і тут

А от щодо неповернення – це вірно. У разі відмови Укрпатент не повертає нічого, ні матеріали заявки, ні сплачені збори.
    Мені здається, що це ненормально. Адже теоретично ці матеріали можуть бути використані сторонніми особами в майбутньому (наприклад, тими ж співробітниками Укрпатенту). Хоча, напевно, механізм недопускання такого явища теж передбачений. Ну і, звісно, це лише моя суб'єктивна думка.

Якщо заявка на винахід буде подана від імені винахідника, тоді існує пільга по сплаті зборів – вони зменшуються у 20 разів (суми вказані у дужках). Якщо буде подавати заявку від імені юридичної особи чи фізичної особи, яка не є винахідником, будете сплачувати по повній програмі.
    Не зовсім зрозумів. Винахідник - це ж не професія? Тобто, я вважав, що якщо фізична особа подає заявку на патент, то цим вона і підтверджує, що винахід її. Чи існує також варіант, коли фізична особа подає заявку, вказуючи при цьому винахідником іншу людину? На чиє ім'я в такому випадку видається патент? Який сенс взагалі у цьому?

7. ®

Мені здається, що це ненормально. Адже теоретично ці матеріали можуть бути використані сторонніми особами в майбутньому (наприклад, тими ж співробітниками Укрпатенту). Хоча, напевно, механізм недопускання такого явища теж передбачений. Ну і, звісно, це лише моя суб'єктивна думка.
    Будь-ласка, прочитайте Закон України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі". У вас зникне більшість питань, які Ви ставите тут.

Стаття 16. Експертиза заявки
    16. По закінченні 18 місяців від дати подання заявки на видачу патенту на винахід, а якщо заявлено пріоритет, то від дати її пріоритету, Установа публікує у своєму офіційному бюлетені визначені нею відомості про заявку за умови, що вона не відкликана, не вважається відкликаною або за нею не прийнято рішення про відмову у видачі патенту.

За клопотанням заявника Установа публікує відомості про заявку раніше зазначеного строку. За подання клопотання сплачується збір.

Після публікації відомостей про заявку будь-яка особа має право ознайомитися з матеріалами заявки в установленому порядку.
    За ознайомлення з матеріалами заявки сплачується збір.

Отже, заявка після публікації стає відомою широкому загалу. І якщо вам відмовлять у видачі патенту, то матеріалами вашої заявки може скористатися будь-хто.

Читаємо далі.

Стаття 19. Конфіденційність заявки

З дати надходження заявки до Установи і до публікації відомостей про заявку або публікації відомостей про видачу патенту матеріали заявки вважаються конфіденційною інформацією. Доступ третьої особи до матеріалів заявки забороняється, за винятком випадків, коли такий доступ здійснюється за дозволом заявника або за рішенням компетентного органу.

Особи, винні у порушенні вимог щодо конфіденційності матеріалів заявки, несуть відповідальність, передбачену законами України.

Ось вам механізм забезпечення конфіденційності.

Не зовсім зрозумів. Винахідник - це ж не професія? Тобто, я вважав, що якщо фізична особа подає заявку на патент, то цим вона і підтверджує, що винахід її. Чи існує також варіант, коли фізична особа подає заявку, вказуючи при цьому винахідником іншу людину? На чиє ім'я в такому випадку видається патент? Який сенс взагалі у цьому?
    Патент видається на ім'я заявника. Заявником, зокрема, крім самого винахідника може бути роботодавець винахідника. Після видачі патенту заявник стає власником патенту. Права у винахідника і власника патенту - різні.

Ще раз дуже прошу почитайте Закон. Там все це роз'яснено.
    Почитайте уважно статті: Стаття 8. Право винахідника Стаття 9. Право роботодавця. І ще визначення термінів: "службовий винахід", "роботодавець", "винахідник", "заявник" із цього самого Закону.

Дякую.
    Справді, попередні питання виклав, ще не ознайомившись з вказаним Вами Законом. Після прочитання Закону питання відпали.

хм... а з Вашого досвіду - як часто "потенційні винахідники" отримують відмову у патентуванні? і чи завжди ця відмова є обгрунтованою? (у Законі, звісно, сказано, що "18. Якщо є підстави вважати, що заявлений винахід не
    відповідає умовам патентоздатності, то заклад експертизи надсилає
    заявнику про це обґрунтований попередній висновок з пропозицією
    надати мотивовану відповідь з усуненням, у разі необхідності,
    зазначених у висновку недоліків. "
    , але чи насправді цей висновок "детально обгрунтований"? Повторюю, цікавить Ваша думка, як людини, яка, можливо, має досвід таких "відмов" )

хм... а з Вашого досвіду - як часто "потенційні винахідники" отримують відмову у патентуванні? і чи завжди ця відмова є обгрунтованою?
    Ступінь обґрунтованості залежить від експерта, який готує текст відмови. Але, якщо казати взагалі, то відмови і запити достатньо обґрунтовані. Вказується патент, який протиставляється вашому технічному рішенню, зазначаються конкретні ознаки. В кожному документі, який надсилається вам з Укрпатента проставляється номер службового телефону експерта. Якщо щось незрозуміло, можна зателефонувати і запитати. Але відповідь все одно необхідно надавати письмово. Телефонну розмову в справу не підколеш
    Навмисно "валити" вашу заявку ніхто не буде. В цьому ніхто не зацікавлений, тим більше Укрпатент. Навпаки, чим більше видано патентів, тим краще показники його роботи, тим більше зборів за підтримання чинності патентів він отримає. У нас навіть вічні двигуни якось примудряються патентувати і піраміди Ю-Шинсе. І це повноцінні 20-річні патенти на винахід! В інеті є підбірка абсурдних українських патентів, пошукайте якщо цікаво.

Щодо статистики відмов...
    Десь на сайті Укрпатента є статистика. Там можна побачити скільки подано заявок, скільки патентів отримано. Минулого року на одному із семінарів чув, що рівень відмов серед заявок на винаходи складає десь 40-45%. Але я не можу гарантувати точність цієї цифри.
    В більшості випадків приблизно оцінити шанси отримання патенту на винахід можна вже на стадії пошуку аналогів, що передує складанню заявки. Тоді ж і приймається рішення подавати заявку на винахід чи на корисну модель, або, взагалі, дві заявки одночасно.

11. ®

Ще раз дякую, шановний пане kefirek, за Ваші консультації. Надана інформація справді допомогла багато в чому розібратися та багато-що прояснити для себе.
    Одним з наслідків нашої "розмови" стало бажання звернутися у подальшому саме до Вас. Звісно, вже у офіційному форматі.
    Маю надію, що знайду Вас тут (на форумі) через кілька місяців (найближчим часом мене не буде в Україні).

Ще раз дякую, шановний пане kefirek, за Ваші консультації. Надана інформація справді допомогла багато в чому розібратися та багато-що прояснити для себе.
    Одним з наслідків нашої "розмови" стало бажання звернутися у подальшому саме до Вас. Звісно, вже у офіційному форматі.
    Маю надію, що знайду Вас тут (на форумі) через кілька місяців (найближчим часом мене не буде в Україні).
    Ок. Радий, що зміг чимось вам допомогти. Звертайтесь.

Метки этой темы

Социальные закладки

Социальные закладки

Ваши права